+90 (212) 909 42 89

Web tasarım firmaları arasından doğru seçimi yapmak

Web Tasarım Firmaları

Öncelikle yazının her seviyedeki okuyucu tarafından rahatlıkla anlaşılabilir olması için teknik dili mümkün olduğunca az kullanmaya çalışacağım. Bir web projeniz var ve web sitenizi yaptıracağınız firmayı seçmek konusunda arayışlara başlayacaksınız. Bütçemiz var internetten arama yaparız ve birkaç firmadan teklif isteriz. Teknik ve maliyet açısından uygun olan firma ile yolumuza devam ederiz. Daha önce bir web projesinin hayata geçmesinde müşteri olarak deneyiminiz var ise nasıl karar vereceğinizi biliyorsunuzdur. Ülkemizde bu konuda deneyim sahibi olmanın bazı yolları var. Kurumunuzun büyüklüğüne göre firma sahibi olarak ilgileniyorsunuzdur veya bu konuda bir çalışanınızı görevlendirmiş olabilirsiniz. Deneyiminizi farklı web tasarım firmalarıyla çalışarak zaman içerisinde genellikle kötü tecrübeler yaşayarak kazanmış veya sektörü kullanılan teknolojileri takip ederek kazanmış olabilirsiniz.

Peki deneyimli değilseniz ve karar verici iseniz ne yapmalısınız. İşin ucunda para ve zaman kaybı var. Öncelikle emin değilseniz kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin. Daha önce bir web tasarım firmasının çalışmasından memnun kalan tanıdığınız biri sizi yönlendirebilir. Kendisinin memnuniyeti bilgiden mi geliyor bilgisizlikten mi ? Bu soruya doğru cevabı bulduktan sonra devam edebilirsiniz. Biz web tasarım firmaları yaptığımız birçok web projesini memnun müşterilerimizden referansla alırız. Proje sürecinde ve proje bittikten sonra web sitenizle ilgili sorumluluk sizde olacağı için sektörle ilgili biraz araştırma yaparak bilgi sahibi olmanızı tavsiye ediyoruz.

Artık doğru seçimi yapmaya oldukça yakınsınız. Projeniz kurumsal firma tanıtım sitesi, ürün katalog sitesi veya kapsamlı bir portal da olabilir. Web tasarım projelerini görsel arayüz, html arka plan uygulama ve yazılım süreci olarak üç ana başlıkta inceleyebiliriz. İnternet sitelerini statik ve dinamik olarak ikiye ayırabiliriz. Statik siteler sıklıkla güncellenmeyen web tabanlı bir yazılıma ihtiyaç duymayan projelerdir. Bu nedenle proje sürecini üç ana başlıkta topladığımız son aşama yazılım süreci bu projelerde geçerli değildir. Dinamik siteler mevcut web sitesinin yanında sitenin içeriğini yönetmeye yarayan içerik yönetim yazılımına ihityaç duyarlar. İçerik yönetim yazılımı sayesinde sitenizde örneğin çok sayıda ürünü gösterime sunacaksanız bu ürünlerin kategorileri kayıt etme ürünlerinizi kategorilere kayıt etme güncelleme ve silme işlemlerini kendiniz yapabiliyorsunuz. Bu detayları haber, fotoğraf galerisi, referanslar vs olarak çoğaltabilirisiz. Statik siteler dinamik sitelere göre ilk satın alma maliyeti daha düşüktür. Tercihinizi sıklıkla web site içeriği değişmeyecekse statik siteden yana kullanabilirsiniz. Ancak sıklıkla güncelleme olacaksa maliyeti biraz daha fazla olan dinamik siteyi tercih etmelisiniz.

Önemli kriterlerden biri ise proje bittikten sonra süreç nasıl olacak. Bu konu az bilgi ve tecrübeye sahip karar vericilerin gözünden kaçabilir. Web sitelerinin yaşam süresi teknolojik gelişmelerin hızına ve firmaların ihtiyaçlarının değişimine göre 4-6 yıl arasındadır. Web projeniz hayata geçtiği ilk günden yenisi hayata geçen sürede web tasarım firmanızdan belirli zaman aralıklarında talepleriniz olacaktır. Taleplerinizin içeriğine göre makul yerine getirilme süreleri olur. Kötü tecrübe dediğimiz konu iki yerde ortaya çıkıyor. Birincisi proje yapım süreci ikincisi yapım sürecinden sonra ki teknik destek sürecidir. İsteklerinizin içeriğine göre yapılma süreçlerinin farklı olacağını ve ücretlendirilebileceğini bilmelisiniz.

Web tasarım projeniz için teklif aldınız ve fiyatlar arasında uçurum var. Hem kaliteli bir hizmet almak istiyorsunuz hem de uygun maliyetli bir çözüm arıyorsunuz. Öncelikle uygun fiyat ile ucuz fiyatı birbirinden ayırmalısınız! Güzel bir söz var ucuz etin yahnisi bol olur! Uçuk fiyatlar da durum şöyledir teklif aldığınız web tasarım firması ulusal veya uluslararası markalarla çalışıyor ise ekibinde çok fazla alandan uzman vardır ve bulunduğu lokasyondan dolayı giderleri yüksektir. Dolayısyla firmanın marka bilinirliği yüksek tercih edilmesi yüksek karlılık oranıyla karşınıza çıkar. Uygun diye nitelendirdiğimiz web tasarım firmalarının fiyat teklifleri arasında bile %25 fiyat farkı bulunması doğaldır.

Uzun bir yazı oldu ümit ederiz web tasarım firmalarını değerlendirmeniz de faydalı olacaktır.