+90 (212) 909 42 89

Web Tasarım

Web Tasarım Hakkında Merak Edilenler

Yazımızda web tasarımı nedir nasıl olmalıdır, Web sitesi proje süreci nelerden oluşur, web sitelerinin farklılıkları nelerdir ve sektörde kullanılan bazı terimlerin açıklamalarına açıklık getirmeye çalışacağız.

Web Tasarımı Nedir ?

Web tasarımı bir firmanın kurumsal kimliğini, amaç ve hedeflerini, ürün veya hizmetleri hakkında hedeflediği internet kullanıcılarına ulaşmasını sağlayan internet sitesidir.

Web Tasarımı Nasıl Olmalıdır ?

Web tasarımı görsel tasarımıyla kurumsal kimliği ifade eden renk kullanımıyla, kullanıcının dikkatini dağıtacak karmaşadan ve gereksiz sayıda hareketli alandan uzak, kolay algılanabilir ve anlaşılabilir olmalıdır. Web Tasarımını en başından belirli bir stratejiye oturtmalısınız. Tüm isteklerinizi anasayfada ifade etme çabanız sayfada karışıklığa dolayısıyla kullanıcıların aslında sizin için önemi olan özellikleri fark edemeyişine hatta sitenizden ayrılmasına yol açacaktır. Bu nedenle önem derecesine göre doğru planlanlanmış bir ana menü (navigasyon) belirlemeniz, sonrasında anasayfada sizin için önemli olacak sınırlı sayıdaki özellikleri belirlemeniz gerekmektedir. Örneğin hakkınızda veya kurumsal sayfanızın içeriğinden kısa bir paragraf tanıtım yazısını anasayafaya yerleşmesini isteyebilirsiniz. Sıklıkla katıldığınız toplantılar, fuarlar vb aktiviteler var ise haberler adında bir alan olması firmanızın aktifliğini gösterecektir. Ancak çok aktif değilseniz ve haber sayınız yılda 3-4 adeti geçmiyorsa anasayfa böyle bir alan oluşturulması kritik bir hata olacaktır. Bunun nedenlerini birkaç cümle sonra açıklayacağım. Ürün tanıtım siteniz var ise yeni çıkan ürünlerinizi ziyaretçilerinize anasayfada göstermeniz doğru olacaktır. Beraberinde sektörünüze ilişkin belgeleri anasayfada yer almasını isteyebilirsiniz. İşinizin detaylarına göre doğru strateji ile her biri planlanmalıdır. Bu konuda web firmanız sizi yönlendirecektir yönlendirmelidir. Web firmasının görevi müşterisinin tüm isteklerini yerine getirirken isteğin siteye teknik olarak olumsuz yansımaları varsa müşteriye bilgi vermeli mantıklı olarak açıklamalıdır.

Web siteniz var ancak size geri dönüş sağlıyor mu ? Her sektörde rekabetin yüksek olduğu bilenen bir gerçek globalleşen dünyada artık ticareti bulunduğumuz çevreyle sınırlandıramıyoruz. Herhangi bir ihtiyacımız olduğunda internette arama gerçekleştiriyoruz ve kriterlerimize göre ulaşacağımız firmadan hizmet veya ürün satın alıyoruz. Bilnirliği ve bulunabilirliği olmayan bir firmanın internet sayfasından beklentisi olamaz. Bu nedenle internet siteniz web tasarım aşamasında doğru stratejiyle yapılmalı, yaşamını sürdüğü sürece gerekli ilgiyi göstermelisiniz. Web tasarımı yapılırken görsel tasarım siteye hiyerarşisi ile birlikte internet kullanıcılarının görmediği kod uygulama alanında hatasız olması sitenin başarıya ulaşmasında önemli bir etkendir. Arama motorları içinde en bilinen google belirli teknik standartlar getirmiş ve arama sonuçlarını getirirken yüzlerce kriteri dikkate almaktadır. Kriterlere dikkat edilmeden hayata geçirilen web tasarım projesi rekabete daha baştan geride başlamıştır.

Bu noktada bazı sektörel ifadeler yer alacak. Günümüzde internete her türlü cihazdan (masaüstü, laptop, tablet, cep telefonları gibi) ulaşabiliyoruz. Peki web sitemiz her cihazda rahatlıkla gezilebiliyor mu ? Eğer standart bir siteniz var ve baştan cihaz uyumluluğu dikkate alınmadıysa siteniz özellikle küçük ekranlı cihazlarda sıkışacak ve menüsü kolay kullanılamaycak içerik okunup anlaşılamayacak durumda olacaktır. Bu durumun dışında siteniz ekrana sığmayacak, kullanıcı scroll yapmak zorunda kalacak siteniz bütün olarak görülemediği için anlaşılabilirliği ciddi oranda düşecektir. İnternet kullancıları farklı davranışlar sergilerler ancak bir çoğu sitenizden ayrılacaklardır. Yapılan yanlış seçimler dolayısıyla büyük oranda sitenizden geri dönüş alamayacaksınız. Peki nasıl karar vermelisiniz. Web site tasarımınız yapılmaya başlamadan önce karar verirken Kreatif bir tasarım mı ? yoksa responsive bir tasarım mı tercih edeceksiniz ? Kreatif siteler tasarlanırken grafik öğeleri kullanırlar, çok sayıda olacakalarından ölçeklenmeleri ve her cihaza uygun görüntü sağlamaları mümkün değildir. Bu konuda kararlıysanız kesin çözüm mobil cihazlar için normal sitenize ek olarak mobil sitenizin yapılması gerekmektedir. Bu durum çözüm sağlarken maliyetinizi de artıracaktır. Tercihiniz responsive web tasarım ise tüm cihazlara göre ölçeklenebilir tam bir çözümdür. Ancak bu durumda kreatif tasarım görselliğinden feragat etmeniz gerekecek. Web sitenizin tasarım tarzını seçtikten sonra hatasız kod yapısıyla yapıldığını düşünelim. Hala eksiğimiz var, sitemiz yayında bu aşamaya gelmek için doğru seçimler yaptık ve bu yatırımlar için zaman ve para harcadık. Ancak siteden istediğimiz gibi geri dönüş alamıyoruz ve başarı seviyemiz düşük. Beklentilerimizi karşılayabilmemiz için bir başka hizmete ihtiyacımız bulunuyor. Bu hizmet SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) oluyor. Peki SEO nedir ? ne işe yarar ? Arama motorları aranan kelimeyle ilgili sonuçları getirirken yüzlerce kriteri dikkate alırlar. SEO bu kurallar bütünü içerir başka bir konuda detaylarına değineceğiz. Aranacak kelimeler üzerinden kurulmuş SEO tabanlı bir sitenin diğerine göre çok daha hızlı yükselir ve daha fazla ziyaretçiye ulaşır. Böylelikle sitenizden daha fazla geri dönüş alırsınız.

Web Tasarım Proje Süreci

Bir web tasarım projesi 4 ana bölümden oluşur.

  • Bilgilendirme Süreci
  • Tasarım Süreci
  • Uygulama Süreci
  • Test Süreci
  • Yayına Alma