Facebook Analytics
Blog

Site Açma

Site Açma

Site Açma

Site açma işlemi birkaç tuşla mümkün olan bir işlem değildir. Kimi kaynaklarda kendi sitenizi kendiniz yapın, dakikalar içerisinde bir web sitesine sahip olun gibi ilanlar veriyor olsa da, bu düzeyde işlem yapabilmek için, sunulan sisteme ileri düzeyde hakimiyet gereklidir. Hazır site yapıcı platformlar, özellikle yabancı türleri ile Türk kullanıcılarının ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayabilir. Bunun yerine yerli firmalar tercih edilmeli, mümkünse doğrudan iletişim kurabileceğiniz, size isteklerinizi karşılayacak tasarım desteği sunan ekiplerle çalışmalısınız. Site açma işlemi bu şekilde belli bir maliyeti kapsayacak ortada, tam anlamı ile efektif, sorunsuz çalışan ve standartlara uygun bir siteye bu şekilde sahip olabilirsiniz. Bir site açarken Öncelikle yapmanız gereken, sitenizin alan adını belirlemektir.

Alan adı (domain) nedir?

Alın adı; web sitelerinin erişilmesini sağlayan adresleridir. Dünyada sizin web sitemizi işaret eden sadece bir tane alan adı bulunur. Tamamı ile özgün içimde size sunulan alan adları bir yıldan 10 yıla kadar satın alınabilir ve bu süre zarfında size ait olur. Alan adı yasal olarak bir diğer hak sahibi tarafından talep edilip, kanuni talep kabul edilene kadar size aittir. Herhangi bir talep olmaması durumunda, süresi içerisinde alan adınızı yeniden kiralayarak sonsuza kadar kullanabilirsiniz. Site açma işlemi için ilk adım kuşkusuz alan adı satın almaktır. Elbette alan adları, bir hosting hesabına yönleniyor olmalıdır. Hosting hesabı içerisinde site yazılımınız bulunur.

Hosting (barındırma) nedir?

Hosting; internet omurgasına bağlı bir bilgisayar üzerinde, sitenize ait verilerin sürekli yayın halinde tutulması işlemidir. Hosting hizmeti bilgisayarlardan verilir. İnternet sitelerinin barındırılması için özel olarak geliştirilen web sunucuları, sürekli açık durumdadır yılın her gününde 24 Saat yayın yaparlar. Site açma işleminin ikinci aşaması, site yazılımına uygun ve yeterli barındırma hesabının alınmasıdır. İlk 2 temel gereksinim karşıladıktan sonra, artık sitenizin tasarımı yapılabilir yayına başlanabilir.

Web sitesi tasarımı

Web sitesi tasarımı işlemi site açma sürecinin uzmanlık gerektiren bir boyutudur. Yazılım ve web geliştirme araçlarını yakından tanımıyorsanız bu işlem oldukça sıkıntılı bir sürece dönüşebilir. Hazır web sitesi tasarım araçlarını kullanırken dayı belli düzeyde işlem yapamıyorsunuz site açma işi büyük bir problem olacaktır. Bu sürece tâbi olmak yerine, uzman referansları kuvvetli bir web tasarım firmasından hizmet alabilir, dünyaya açabilirsiniz.