Facebook Analytics
Blog

Web Dizayn

Web Dizayn

Web Dizayn

Web ; internetin izlenebilir tüm alanına verilen isimdir. İnternet dünyası olarak da tanımlanan bu ortamda varlık sahibi olmanız, tüm dünya tarafından görülebilir olmanızı sağlar. Elbette web siteleri görülebilir olmalarının yanı sıra kullanışlı ve erişilebilir de olmak durumundadır. Web Dizayn bu noktada devreye girer ve sitenin kullanıcılara en iyi şekilde ulaşması bu çalışma ile mümkün olur. Dizayn kelimesi görsel-grafik tasarım etkinliklerini ifade ediyor olsa da Web Dizayn sadece grafik işlemlerin bir ifadesi değildir. Web tasarımı olarak da adlandırılan bu kavram esasında bir çok farklı işlemin toplamını ifade eder. Web sitelerinin evrensel standartları ölçeğinde özgün ve efetif bir site hazırlama işleminin ifadesi olarak da kabul edilebilir.

Web Dizayn Nasıl Yapılır?

  • Web Dizayn; web sitesinin;
  • Yazılım-kodalama
  • İçerik (Okunabilirlik ve özgünlük – yeterli içerik)
  • Görsel tasarım
  • Kullanışlılık (Google tarafından ifade edildiği biçimi ile kullanıcı dostu olma durumu)

Kriterlerine uygun biçimde tasarlanmasıdır. Bu kuralların bütününe, SEO teknik kriterleri denir. Bir sitenin seo uyumlu olması, hali hazırda bir zorunluluktur. Zira arama motorunda görünür olmayan bir sitenin herhangi bir kıymeti de olmayacaktır. Bu noktada, sitenin evrensel standartlara uygun olması oldukça önemlidir. Tasarımcı bu uyumluluğa ulaşırken sitenizin kullanıcılar tarafından beğenilmesini sağlamak ve görsel tasarım unsurlarını da en iyi şekilde kullanmak zorundadır.

Web Dizayn yapılırken yapılan en büyük hataların başında, görselliği çok ön plana almak ve tasarım ağırlaşmasına neden olmak gelir. Tasarımın göz alıcı bir şıklığının olması elbette önemlidir. Ancak bunu sağlarken sitenin ağrı görsel ve videolar kullanılarak yüklenmesinin ve anlaşılmasının zorlaştırılması ciddi bir hatadır. Bunun yerine daha sade ve dinamik bir görünüm günümüz koşullarında tercih edilen öncelikli yöntemdir.

Mobil Uyumlu Web Dizayn

Web Dizayn yapılırken en dikkat edilmesi gereken husus ise sitenin mobil uyumlu olmasıdır. İnternet kullanımında mobil cihazların oranı, mevcut şartlarda masa üstü cihazların oldukça üzerindedir. Bu nedenle sitelerin izlenme oranları da mobil tarafında ağırlık kazanır. Web Dizayn yapan firma veya kişinin bu özelliği görmezden gelebilmesi bu sebeple mümkün değildir. Yazılım ve görsel tasarımda mobil özellikler ile birlikte yukarıda belirttiğimiz tüm hususların hassasiyetle yerine getirilmesi zorunludur. Bu sayede site, hem arama motorlarının hem de kullanıcıların ilgisini çekecek ve kullanıcı bağlılığı artacaktır.