Facebook Analytics
Blog

Web Sitesi Nasıl Kurulur

Web Sitesi Nasıl Kurulur

Web Sitesi Nasıl Kurulur

Web sitesi nasıl kurulur? Sorusunun cevabı, birkaç cümlede verilebilecek bir cevap değildir. Zira web sitelerinin kurulması birçok parametreyi kapsayan, uzmanlık gerektiren karmaşık bir süreçtir. Bir bilgisayara işletim sistemi kurmak gibi, sadece yönergelere uyarak web sitesi kurmak mümkün değildir. Zira her site kendine ait özelliklere sahiptir ve bu özellikler, sizin gereksinimlerinize göre ortaya çıkar. Zaten web siteleri özgürlüklerine göre değerlendiriliyor olduğundan, bu sitelerin bir diğerinin kopyası olması da doğru olmayacaktır. Peki özgün bir web sitesi nasıl kurulur?

Web sitesi için gereksinimler

Web sitesi nasıl kurulur sorusuna cevap ararken, öncelikle tasarım özellikleri ve gereksinimlerinin belirlenmesi gerekir. Zira sitenin özellikleri, tercih edilecek barındırma hesabının standartlarının belirlenmesine de etki edecektir. Çok gelişmiş ve çok fazla kullanıcıya hizmet verecek web siteleri geliştirirken, bu özellik öncelikle dikkate alınmalı, yazılımında nitelikleri önceden belirlenerek, hosting hesabı buna göre temin edilmelidir. Elbette web sitesi nasıl kurulur? Sorusuna cevap verirken, alan adı satın alma gereksinimi de unutulmamalıdır. Alan adları sitelerin erişilebilir olması için esas gereksinimlerden bir tanesidir.

Site yazılımına karar verilmesi

Web sitesi kurma sürecinde, özel kodlar ve hazır kodlar kullanılabilir. CMS olarak adlandırılan hazır kodlar site yazılımının kolayca elde edilmesini sağlayabilir. Ancak bu hazır kodlar, tasarım özellikleri içermez. Sitenin görsel niteliklerinin tasarlanması ve uygulanması yine ayrıca bir çalışma süreci gerektirecektir. Hem basit itibarla, bu gibi sistemleri kullananların ciddi maliyetleri katlanarak bir tema satın almaları gerekecektir. Yani hazır kodlar aslında ücretsiz değildir. Bu nedenle web sitesi tasarlanırken genellikle hazır kodlar yerine özgün kodların tercih edildiği görülür. Elbette tasarım özelliklerini geliştirmek ve süreci kısaltmak için Evrensel hazır kodlar da tasarımcı tarafından kullanılabilir.

Tasarım ve yayınlama

Web sitenizin alan adı web hosting hizmetleri satın alındıktan sonra, site yazılımı hazırlanarak barındırma hesabına yüklenir. Bu andan itibaren alan adı adres çubuğuna yazıldığında siteniz erişilebilir olacaktır. Ancak Elbette tasarım yapılmadığında, ya boş bir sayfa ya da yazılımın sunduğu demo sayfa karşımıza çıkar. Bu durumda, site içeriğinin hazırlanarak yüklenmesi gerekli olacaktır. Web tasarım işlemi bu noktada uygulanan işlemlerin geneline verilen isimdir. Tabi web tasarımcısı, siteyi kendi bilgisayarında inşa edip, sizin Sahip olduğunuz barındırma hesabına en son aşamada yani site hazır ken de yükleyebilir. Görüldüğü gibi web sitesi nasıl kurulur? Sorusu cevabı aslında bu makalede dahi tam anlamıyla verilemeyecek birçok farklı işlemi kapsayan kapsamlı bir süreçtir. Bu noktada, nitelikli sonuçlar elde etmek için profesyonel firmalarla çalışmanız gereklidir.