Facebook Analytics
Blog

Web Tasarımlarınızda Hareketli Ögelerin Önemi

Web Tasarımlarınızda Hareketli Ögelerin Önemi

                 İnternet dünyasının hızlı gelişim kaydetmesi, yazılım ajanslarını da birçok farklı kulvarda rekabet içerisine sokmuş, ortaya çıkan bu rekabet birçok yeniliği de beraberinde getirmiştir. Özellikle mobil internet kullanımının artması ve internet kullanıcılarının büyük bir bölümünün internete erişimini mobil cihazlardan yapması web tasarım yapan firmaların da mobil uyumlu tasarımlara ağırlık vermesini sağlamıştır. “Responsive tasarım” olarak da adlandırılan mobil uyumlu web tasarımları, artık arama motorlarında da öncelik kazanmış gücünü seo optimizasyonu ile de birleştirince kurumsal firmalara büyük avantaj sağlamaya başlamıştır.

                Artık arama motorları da kendi algoritmalarında mobil cihazları destekleyen tasarımlara öncelik vermektedir. Bu öncelik, profesyonel web sitelerinin de mobil cihazlara yönelik yenilikler ve dikkat çekici ögeler etrafında birleşmesinin ve web tasarımlarında hareketli ögelere yer vermesinin de en temel sebebidir. Dokunmatik ekranlara sahip olan akıllı telefonlar, laptoplar ve tablet için hareketli ögeler genellikle “sürükle-bırak” özelliği olarak bilinmektedir. Ayrıca bu özellik, mobil uyumlu web sitelerde büyütme, tutma ve sürükleme gibi özellikleri de barındırdığı için özellikle e-ticaret firmaları tarafından profesyonel web tasarımlarında çokça tercih edilmektedir.

                İnternet kullanıcıları her ne sebeple olursa olsun kendilerine yöneltilen reklamları önyargı ile karşılarlar ve fazla reklam bulunduran web sitelerini ziyaret etmekten vazgeçerler. Eğer siz de web sitenizde reklam barındırıyorsanız, kullanıcılarınızı kaybetmemek adına hareketli ögelerden faydalanabilirsiniz. Profesyonel web tasarım firmaları, hareketli ögeleri reklamları kapatmak için konumlandırabilir ve bu akıllıca tasarımlar ile internet kullanıcılarının web sitenizi daha uzun süre ziyaret etmesini sağlayabilir. Mobil oyunlarda işleri büyük ölçüde kolaylaştıran “sürükle-bırak” özelliklerinin web sitelerine entegre edilmesi bu nedenle oldukça önemli ve gerekli bir ihtiyaçtır.

                Web tasarımlarınızda kullanımına yer vererek hem ziyaretçi sayınızı artırabileceğiniz hem de daha profesyonel bir web tasarımına sahip olabileceğiniz hareketli ögelerin kullanımı sadece “sürükle-bırak” işlevinden ibaret değildir. Web sitenizde yer alabilecek resim galerinde de fotoğraflar arası geçişlerde, videolar arası geçişlerde, menü seçimlerinde ya hızlı açma-kapama işlemlerinde büyük bir kullanım kolaylığı sağlayan hareketli ögeler, mobil cihazlarla uyumlu kurumsal web tasarımları tarafından çokça tercih edilmekte ve gün geçtikçe önemini artırmaktadır.