Mobil Web Sitesi Tasarımı

Mobil Web Sitesi Tasarımı

Mobil web sitesi nedir?

Masaüstü veya dizüstü ekranları dışındaki daha küçük ekranlı cihazlar için tasarlanmış internet sitesi, mobil web sitesi olarak adlandırılmaktadır. Genellikle farklı bir alt alan adı (subdomain) altında çalışan mobil web sitesi, internet sitesinden bağımsız bir tasarıma sahiptir. Mobil web sitesi genellikle site haritasının tüm öğelerini içermemektedir. Mobil web sitesi, kullanıcıya kolaylık sağlamak için “tıkla ulaş”, “ara”, “iletişime geç” gibi cep telefonlarına özel yapı kullanır. Tasarım ve içerikleri çok daha sade olan mobil web sitesi, sitenin cep telefonunda hızlıca görüntülenmesi sağlar.

Mobil web sitesi mi, responsive web sitesi mi?

Mobil web sitesi, responsive web sitesi dışında kalan bir uygulamadır. Bloglar ve haber siteleri için ayrıca mobil web sitesi tercih edilmektedir. Kurumsal web site tasarımlarında hem yönetim hem de üretim kolaylığı açısından daha üstün oluşu sebebiyle daha çok responsive web sitesi tasarımı tercih edilmektedir.

Mobil web sitesi neden önemlidir?

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de mobil internet kullanımı hızla arttı. Mobil ve tablet ile internete bağlanma oranı toplamda %55 ile masaüstü ve dizüstü ile bağlanma oranını geçti. Kullanıcılar büyük oranda arama motorlarına ve web sitelerine mobil cihazlardan erişiyor. Türkiye’nin web trafiğine göre; bilgisayar üzerinden ziyaretlerin oranı %36 iken mobil trafiğin oranı ise %61’dir. Tüm bu veriler mobil kullanımın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Mobil web sitesi SEO (arama motoru optimizasyonu) açısından önemlidir. Mobil aramalarda arama motorlarının önceliği her zaman mobil web sitesi olmuştur. Arama motorlarında üst sıralarda yer almak için cep telefonuna uyumlu mobil web sitesi sahibi olmak gerekmektedir.

Web siteniz mobil uyumlu mu?

Hemen şimdi kontrol edin

Web sitenizin mobil uyumluluk testi için bizimle iletişime geçin!

Hizmetler

Hemen Teklif Al